duchowosc a psychologia

Ludzie wierzący wyróżniają coś takiego jak dusza. Dla niewierzących człowiek będzie się składał jedynie z ciała i psychiki, oczywiście w największym uproszczeniu, bo przecież w ciele wyróżnimy i nogę i wątrobę, albo kości. Natomiast wśród władz psychicznych znajdzie się pamięć, emocje lub funkcje poznawcze. Zwróćmy uwagę, że w ten sposób od zwierząt byśmy się wówczas różnili niewiele, co najwyżej stopniem rozwoju, przynajmniej psychicznego. Właśnie istnienie duszy byłoby tym istotnym wyróżnikiem rodzaju ludzkiego.

Czytaj więcej...

kosciol 1W kazaniach niekiedy można usłyszeć - ja przynajmniej dwukrotnie się z tym spotkałem - pohukiwania kaznodziejów pomstujących na wiernych, którzy "biegają po psychologach albo psychoterapeutach". W kontekście kazania oznacza to, że błądzą, ponieważ powinni iść do Jezusa. Zadziwiające jest przedstawianie rzeczywistości duchowej i psychicznej jako konkurencyjnych. To tak jakby twierdzić, że winogrona są lepsze od wołowiny.

Czytaj więcej...

dziesiec-przykazan

To właśnie w domu mały człowiek uczy się "paciorka" i tutaj dowiaduje się Kim jest "Bozia". Ale jeszcze wcześniej zapoznaje się z zasadami moralnymi. Tak to już jest, że pierwszymi "bogami" są nasi rodzice. Kiedy wreszcie przyjdzie czas na poznanie prawdziwego Boga i jego dziesięć przykazań, nie zastąpi On wcale pierwszych prawodawców- raczej się z nimi zrośnie.

Czytaj więcej...

zlosc-psychologia

Psychologię niekiedy postrzegamy jak złośliwego diabełka, który szepcze nam do ucha byśmy złość okazali, wyrazili, a więc wykrzyczeli, wyżyli się, rozładowali...

Czytaj więcej...

Czy katolik może się rozwieść? Dla wielu osób to dylemat niemałej wagi. Nie tylko życiowy, ale o ciężarze wręcz eschatologicznym, dotyczącym życia wiecznego. Dlatego nie jest dziwne, że z tym pytaniem borykają się osoby wierzące.

Czytaj więcej...

Loading

Znajdź nas na facebook'u