Zwłaszcza w zakresie wychowania dzieci pojawia się mnóstwo "dobrych rad", które w ustach ich promotora, przybierają postać nieomal prawdy objawionej. Kto z nas nie słyszał pouczeń w rodzaju: "dzieci muszę znać dyscyplinę", albo "najważniejsza w rodzinie jest miłość", "trzeba mieć z dzieckiem kontakt", czy też "zawsze kieruj się sercem"...? Takie rady brzmią nawet dobrze, jednak są albo zbyt ogólnikowe, albo nietrafne.

Czytaj więcej...

Za swój najważniejszy obowiązek wobec latorośli rodzice uważają wykształcenie dzieci. Ale co zrobić, kiedy dziecko bynajmniej nie podziela priorytetów matki i ojca? Oczywiście nic - odpowie odpowiedzialny rodzic. Ma się uczyć i koniec! Czy na pewno?

Czytaj więcej...

nastolatki jak si zbliy

Mieszkanie pod jednym dachem, codzienne kontakty, wspólne oglądanie telewizji to za mało by mieć dobry kontakt z nastolat-kiem, potrzebne są jeszcze miłość, szczerość i zaufanie. Czynniki te niezbędne są w prawidło-wych relacjach z dziećmi i to od narodzin i na zawsze.

Czytaj więcej...

nastolatki jak rozmawiaDialog z nastolatkiem przypomina pracę sapera (nie mam na myśli skutków oczywiście), saper musi być pewien gdzie postawić stopę, a raczej gdzie jej nie stawiać. Wracając na "bezpieczne" pole dialogu można wskazać miejsca, gdzie nogi postawić nie można. Niektóre "miny" wydają się znane, a to z pracy, a to sami chcemy, aby z nami tak rozmawiał nasz partner, czy szef. Oczywiście niezbędna jest chwila refleksji nad sytuacją w jakiej jesteśmy i czas dla dzieci. Z czasem jest jednak problem w dzisiejszym świecie, pędzącym na oślep w nieznanym nam kierunku. Jeśli jednak nie wygospodarujemy go teraz, to będziemy musieli znaleźć go znacznie więcej, aby uczestniczyć w konsekwencjach spowodowanych jego brakiem dziś.

Czytaj więcej...

nastolatek joga Być rodzicami nie jest łatwo, niezależnie od wieku dzieci, i ich liczby. Każdy słyszał przysłowie: "Małe dzieci mały kłopot, duże dzieci duży kłopot" Według mądrości ludowej z nastolatkami powinniśmy mieć zatem "średnie kłopoty". Ale czy na pewno? Wydaje się, że nie, ponieważ poprzez swoje niewłaściwe zachowania mogą wejść w konflikt z prawem, uzależnić się od substancji psychoaktywnych, zostać rodzicami, wpaść w złe towarzystwo, itp.

Czytaj więcej...

Loading

Znajdź nas na facebook'u