W życiu człowieka mogą się zdarzyć sytuacje tak trudne, że dla niego samego nie do uniesienia. Psychoterapia w Pracowni Dialogu w Łomży pomoże uporać się z traumatycznym wydarzeniem. Osoba głęboko doświadczona często nie jest w stanie sama zintegrować takiej sytuacji. Nie dlatego, że jest słaba psychicznie, lecz dlatego, że dotyczą one fundamentów jej istnienia. Trauma wydaje się jakby usuwała grunt spod nóg. Po takim wydarzeniu trudno się podnieść i trudno żyć.

Śmierć bliskiej osoby

Bardzo trudno się pogodzić ze stratą najbliższej osoby, zwłaszcza dziecka. Ale także śmierć współmałżonka, albo rodzica może spowodować tak głęboką dziurę w sercu, że trudno sobie wyobrazić jakieś jej wypełnienie. Życie trwa dalej i dobrze by było zakończyć psychiczną żałobę, jednak to się nie udaje. Racjonalnie myśląc, czasami jest nawet dla kogo żyć, bo są dzieci, które potrzebują rodziców. Ale gdy nawet nie ma już nikogo bliskiego, to przecież jaki sens jest w takiej śmierci za życia? To wszystko jest przekonujące, ...tylko co z tego, jeśli życie bez tej osoby w ogóle nie cieszy.

Rozwód, rozstanie

Mimo że rozwodów w Polsce nie brakuje - szacunkowo już jedna trzecia małżeństw się rozchodzi - to wciąż jest to wydarzenie należące w życiu do najtrudniejszych. Zaraz po śmierci bliskiej osoby, rozwód jest najczęstszą przyczyną kryzysu psychicznego. Najgorzej doświadcza go osoba najmniej winna, postawiona przed faktem dokonanym, ponieważ jest całkowicie bezradna. Jedyne, co może zrobić, to zaakceptować odejście małżonka, a przecież wcale tego nie chce! Chętnie by przeszła z partnerem terapię małżeńską, gdyby tylko było to możliwe. Proces rozwodowy sam w sobie może być bardzo traumatyczny. Osoby, które spędziły ze sobą kilkadziesiąt lat potrafią tak walczyć, jakby chciały zniszczy do niedawna najbliższą osobę. W takim wypadku rozstanie może być prawdziwą ulgą, co nie znaczy, że łatwo je będzie zapomnieć.

Zdrada, krzywda

Niezwykle trudno może komuś wybaczyć zdradę najbliższej osoby lub jakiś inny rodzaj krzywdy (porzucenie, pożyczka, drogi zakup itp). Mimo, że związek trwa i wydaje się, że sytuacja należy już do przeszłości, ta wciąż daje znać o sobie. Skrzywdzona osoba nie tylko sama nie może zapomnieć minionego doświadczenia, to jeszcze destrukcyjnie wpływa na związek. Przepełniona goryczą nieustanne wypomina partnerowi jego niecne postępowanie. Czasem racjonalizując swoją złość, przekonuje, że chce w ten sposób zapobiec podobnym incydentom w przyszłości. W rzeczywistości niszcząc związek, prowokuje to, czego się obawia.

Wypadek, przestępstwo

Nie zawsze czas leczy rany. Niektóre wydarzenia życiowe pozostawiają trwały ślad w psychice. Do takich zdarzeń należy doświadczenie przemocy, np. gwałtu, pobicia lub rozboju, a także wypadku, zwłaszcza jeśli wiązało się to ze znaczącymi konsekwencjami, takimi jak utrata zdrowia lub życia przez pasażera lub współpasażera. Utrata dorobku życia np. w wyniku klęski żywiołowej może również zachwiać psychiką. Po takich doświadczeniach wiele osób wciąż wraca do wydarzeń nawet sprzed wielu lat. Nieustannie o nich rozmyślają, czasami te sytuacje przypominają się w snach, a niekiedy w błahych zdawałoby się życiowych epizodach. Albo przeciwnie- odsuwają te myśli, lecz wystarczy drobiazg, by wszystko wróciło i stanęło przed oczami jak żywe.

Przemoc w rodzinie

Przestępstwa na bliskich w postaci gwałtu, pobicia, a także poniżania nic nie usprawiedliwia. Są to sytuacje niedopuszczalne. Podobnie jak w innych rodzajach przemocy wymagają natychmiastowej reakcji zmierzającej przede wszystkim do odseparowania się od oprawcy. Pomaga w tym telefoniczna niebieska linia i Ośrodek Interwencji Kryzysowej, który w Łomży także oferuje swoje bezpłatne usługi. Tam ofiara przemocy domowej otrzyma konieczne wsparcie prawne i psychologiczne. Psychoterapia w Pracowni Dialogu w Łomży jest możliwa dopiero po uregulowaniu sytuacji życiowej.

Tomasz Czyżewski

Loading

Znajdź nas na facebook'u