psycholog17

Terapia jest "przedsięwzięciem" wymagającym całkowitego zaangażowania, bardzo często męczącym i całkowicie absorbującym. Istnieje jednak kilka metod, które pomogą rozładować napięcie związane z psychoterapią, a często nawet pomóc zdrowieć choremu.

Muzykoterapia

Generalnie zaliczana jest do arteterapi, ale podaje ją osobno, gdyż jest wyjątkowo ważna w rozwoju osobistym. Muzyka jest jednym z najstarszych znanych ludziom środków wyrazu, a zarazem jedyną formą wyrazu całkowicie abstrakcyjną i mówiącą własnym językiem. Spełniała swoją rolę już w czasie szamańskich obrzędów, bądź wspólnych pieśni plemiennych. Znacząco potrafi wpływać na rozluźnienie, uwolnienie złych emocji, a nawet całkowity (ale rzadki) katharsis pacjenta. Muzykoterapia wykorzystywana jest w sposób dwojaki. Psycholog może zachęcić pacjenta do nauki gry na instrumencie. Wyzwala to pozytywne emocje, ale przede wszystkim pozwala na całkowite zaabsorbowanie, wręcz zapomnienie. Drugą metodą jest oczywiście słuchanie specjalnie dobranych utworów ? najczęściej muzyki skomponowanej do relaksu, lub klasycznej, gdzie pacjent jest zachęcany skupienia się na poszczególnych dźwiękach, a często wręcz zatraceniu się w nich. Muzykoterapia nie musi być wykorzystywana w psychoterapi, może być dodatkową czynnością, którą pacjent uprawia we własnym zakresie. W ten sposób utrwala w sobie pozytywne wpływy terapii konwencjonalnej.

Arteterapia

Trudno określić czym tak naprawdę jest arteterapia. To raczej termin zbiorczy dla różnych metod terapii i rozwoju osobistego przez tworzenie, lub kontakt ze sztuką. Służy nie tylko rozładowaniu napięcia, wyrażeniu emocji, ale również ?zaglądaniu? w głąb siebie. Bardzo często poprzez sztukę pacjentowi znacznie łatwiej wyrazić to, czego nie potrafi dobrać słowa. Najpopularniejszą metodą jest oczywiście tworzenie ? malowanie, rzeźbienie, pisanie czy wykorzystywanie jakiejkolwiek innej formy sztuk wizualnych. Służy ona nie tylko projekcji wszelkich emocji, ale również pozwala znaleźć azyl. Przy tworzeniu umysł jest skupiony wyłącznie na kreacji, dosłownie spaja świadomość z dziełem, nie dopuszczając zewnętrznego zgiełku. Pozytywnie pobudza również sam kontakt ze sztuką - obrazami, poezją, czy literaturą. Umysł pacjenta zatraca się w formie, absorbuje go chłonięcie piękna, przez co łatwiej mu zdystansować się do rzeczywistości

Wizualizacja

Psychoterapia przejęła tę metodę od sportu i szkół motywacyjnych. Polega ona na możliwie dokładnym wyobrażeniu sobie konkretnych sytuacji, w sporcie na przykład wizualizacji kopnięcia piłki, z wszystkimi szczegółami: ruchami mięśni, oddechem, a nawet otoczeniem. W ten sposób cały organizm symuluje przeżywanie danej sytuacji, nie tylko na poziomie fizjonomii, ale nawet wydzielaniu stosownych hormonów. W psychologii ma pomóc pacjentowi radzić sobie m.in. z sytuacjami wysokiego stresu, planowaniem spotkań, zwiększaniem motywacji. U pacjentów z problemami natury społecznej zauważono poprawę w kontaktach międzyludzkich, gdy ludzie ci wyobrażali sobie różne scenariusze rozmów. Właśnie dlatego zachęca się ich, żeby częściej wykorzystywali swoją wyobraźnię jako narzędzie do poprawy własnej samooceny i usprawnienia życia.

Metod, których pacjent może wykorzystywać, by pomóc swojej psychoterapii jest wiele. Większość osób cierpiących na problemy natury psychologicznej, nie zdaje sobie sprawy że również duże miasto generuje wiele możliwości. W codziennych kontaktach z pacjentem przekonuje się o tym każdy psycholog. Wrocław jest tu dobrym przykładem miasta, które nie tylko udostępnia galerie, kina, teatry, ale również daje szeroki zakres różnych kursów, szkoleń, spotkań artystycznych. Łatwe jest więc rozwijanie własnych pasji ? nawet tych niszowych. Choć metropolie potrafią przytłaczać, to niosą  mnóstwo możlwości, z których każda osoba powinna korzystać.

 

o Autorze

Autor jest studentem psychologi i pasjonatem freudowskiej psychoanalizy.


Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW

Share on Facebook

Loading

Znajdź nas na facebook'u