Problemy rodzinne wymagają trudnych decyzji, a niekiedy również szczególnej strategii działania. Poradnictwo rodzinne, które w tym miejscu proponuję mieszkańcom Łomży i pobliskich miejscowości, może pomóc w wyborze właściwego działania. Nie wszystkie jednak problemy rodzinne mogą być rozwiązane za pomocą poradnictwa rodzinnego. Konflikty małżeńskie i trudności wychowawcze zostały omówione w innym miejscu, ponieważ właściwą metodą pracy byłaby w tych przypadkach terapia małżeńska i rodzinna. Poza tym, poradnictwo rodzinne dość często proponuje się jednej osobie, natomiast w przypadku terapii rodzinnej udział pary (małżonków, rodziców) jest praktycznie nieodzowny.
Partner
Po poradę zgłasza się nierzadko osoba, która nie wie jak postępować z partnerem życiowym. Może przeżywać przeróżne trudności. Wśród nich wymienimy np. zdradę, czasem jednorazową, a niekiedy obejmującą długotrwały romans. Klient nie wie czy rozstać się z partnerem, czy też wybaczyć, a jeśli okazać wyrozumiałość to jak to zrobić, żeby sytuacja się nie powtórzyła. Zdarza się, że teściowie próbują kontrolować związek, a małżonek jest pod ich przemożnym wpływem. Partner może być uzależniony nie tylko od alkoholu i narkotyków, ale też od hazardu, zakupów, pracy, komputera, seksu, co bardzo destrukcyjnie wpływa na związek. Zdarza się, że małżonek zmienia wiarę, czasem w stosującej psychomanipulację sekcie, np. Świadków Jehowy, co jest złożonym problemem. Niekiedy trzeba znaleźć sposób na trudny charakter najbliższej osoby. Inne jeszcze kłopoty wiążą się z tak rozpowszechnionymi wyjazdami "za chlebem", np. małżonek za granicą nabiera trudnych do zaakceptowania zwyczajów.
Były partner
Po rozwodzie lub separacji więzi z eks-małżonkiem często nie ustają. Głównie wspólne dzieci powodują konieczność wzajemnych kontaktów. Te zaś bywają obciążone traumatycznym rozwodem albo nie lepszym wspólnym życiem. Trudna, napięta relacja najbardziej wpływa na dzieci, które nie dość, że nie mają jeszcze dostatecznego doświadczenia życiowego, to jeszcze nie mają możliwości rozwieść się ze swoimi rodzicami. Dla nich oboje rodziców są ważni, bo oboje stanowią o ich tożsamości. Oprócz porady, z byłym małżonkiem można próbować się porozumieć poprzez mediacje.
Dorosłe dzieci
Niemałą trudność mogą sprawiać dorosłe dzieci, które również mogą zanadto narzucać swoje zdanie, popaść w uzależnienie, być pod wpływem sekty albo w inny sposób destrukcyjnie wpływać na pożycie domowników. O ile można wpłynąć na dziecko choćby nastoletnie, a nawet we wczesnym wieku dorosłym, o tyle samodzielny człowiek sam odpowiada za swoje decyzje. Jeśli są one niewłaściwe, to przynajmniej nie powinny wpływać na życie pozostałych mieszkańców gospodarstwa domowego.
Bliscy krewni
Nie żyjemy w próżni społecznej. Z krewnym łączą nas często różne więzi. Spadek, przejęcie gospodarstwa lub interesu rodzinnego, opieka nad chorymi rodzicami wymagają od dorosłego rodzeństwa porozumienia. Każdy ma swoje życie, ale nikt nie może zapominać o wspólnych zobowiązaniach. Porozumienia można szukać na drodze mediacyjnej albo szukać odpowiedniego wyjścia w poradnictwie rodzinnym.
Rodzice, teściowie lub dziadkowie
We wspólnym domu może mieszkać kłopotliwa teściowa, matka, ojciec, dziadek czy inna osoba, z którą trudno sobie poradzić. Z jakiegokolwiek zresztą powodu. To może być czy kłopotliwy charakter, zaborczy, nadopiekuńczy, narcystyczny, wybuchowy itp. Starsi ludzie cierpią na przewlekłe choroby, w tym o charakterze neurologicznym, takie jak choroba Alzheimera lub Parkinsona, co może być ogromnym obciążeniem dla rodziny. Niekiedy relacja z bliską osobą jest na tyle ważna, że nie ma znaczenia odległość zamieszkiwania i może warto próbować ją naprawić.
Tomasz Czyżewski