Oferta pomocy psychologicznej w Łomży
Osoby przeżywające życiowe trudności mogą znacznie polepszyć lub nawet zmienić swoją sytuację. W tym celu proponuję kilka dostosowanych do problemu rozwiązań. Psychoterapia jest uznaną metodą pomocy psycholog. w leczeniu zaburzeń psychicznych, z powodzeniem stosuje się ją również w przejściu innych życiowym kryzysów. Kłopoty małżeńskie pomoże rozwiązać terapia par lub - jeśli problemy dotykają innych domowników - rodzinna. Są i takie sytuacje, kiedy nie wiadomo jaką podjąć decyzję lub jak wyjść z trudnego położenia, w tym przypadku pomocne okaże się poradnictwo rodzinne.
Psychoterapeuta - ani psycholog, ani psychiatra
Pomoc psychologiczna w postaci psychoterapii często stanowi uzupełnienie leczenia farmakologicznego. Leki, które przepisuje lekarz psychiatra, mogą być konieczne, ale nie przyniosą trwałego rozwiązania. Ostry kryzys przeminie, jednak problem z reguły pozostanie, rozwiązać go może dopiero pomoc psychoterapeuty. Psychoterapii nie zastąpi psychiatra, ani też psycholog. Wielu osobom wydaje się, że to psycholog im najlepiej pomoże. Tymczasem psycholog wykonuje specjalistyczne testy i posiada wiedzę na temat mechanizmów rządzących ludzkimi zachowaniami i emocjami, może też postawić celną diagnozę ale nie prowadzi psychoterapii - nie leczy zaburzeń psychicznych i nie pomoże w życiowym kryzysie (więcej zob. psycholog czy psychoterapia).
Psychoterapeuta, podobnie jak psycholog, udzieli pomocy - jednak nieco innej
Psychoterapia swoją skuteczność opiera na gruntownym poznaniu problemu i samej osoby, głębszym niż może zapewnić psychiatra lub psycholog podczas jednej lub kilku nawet wizyt. U tego pierwszego pacjent otrzyma leki, u drugiego wiedzę. Medycyna pozwoli przetrwać trudny czas, a informacje pozwolą więcej rozumieć. Jednak, ani jedno, ani drugie nie przyniesie trwałego uzdrowienia, tego trzeba szukać gdzie indziej. Dopiero psychoterapeuta, który udziela specyficznej, ukierunkowanej na osobę pomocy psychologicznej, trwale może rozwiązać złożone nawet problemy, takie jak depresje i zaburzenia maniakalne, nerwice w rodzaju natręctw, fobii i innych lęków, lub zaburzeń dysocjacyjnych i somatyzacyjnych, a także obsesyjne myśli, problemy na tle seksualnym, nawykowe czynności, trudności emocjonalne, związane z odżywianiem i wiele innych. Oprócz zaburzeń psychicznych psychoterapię z powodzeniem stosuje się również w kryzysach życiowych, takich jak rozwód, śmierć bliskiej osoby, ciężki wypadek samochodowy, doświadczenie przemocy itp. W atmosferze szacunku i dyskrecji z nadzieją można powierzyć najbardziej nawet osobiste i wydawałoby się niemożliwe do przezwyciężenia trudności (szerzej o metodach psychoterapii zob. psychoterapia łomża).
Terapia małżeńska lub rodzinna w Łomży
Do Pracowni Dialogu w Łomży zapraszam również skłócone pary. Kiedy zaostrzający się spór wydaje się niemożliwy do rozwiązania, właściwa okaże się terapia małżeńska lub terapia par, zanim będzie za późno kiedy pozostaje już tylko zaproponowanie mediacji rozwodowych. Konflikt na szczęście nie zawsze prowadzi do rozwodu, ale na pewno rozkładu więzi psychologicznej. W gabinecie w Łomży można przywrócić małżeństwu właściwe relacje. Bo nikt przecież nie chce żyć w atmosferze napięcia, wzajemnych oskarżeń i żali. Terapia małżeńska lub terapia par będzie wtedy najlepszą propozycją. Czasem wydaje się, że między partnerami nie ma istotnych zakłóceń, natomiast różnego rodzaju problemy wykazuje dziecko. W tym wypadku odpowiednia będzie terapia rodzinna, którą Pracownia Dialogu w Łomży także oferuje.
Czasami wystarczy poradnictwo rodzinne w Łomży
Niestety, czasem tylko jedno z małżonków pragnie naprawić problemy domowe. Wobec tego terapia rodzinna nie dojdzie do skutku. Ale i w takiej sytuacji warto poszukać dobrego rozwiązania, którym jest poradnictwo rodzinne. Są i takie małżeństwa i rodziny, że właściwie wszyscy zainteresowani są zgodni, co do celu i oczekiwań, nie wiedzą jednak jak swój problem rozstrzygnąć, mogą to być kłopoty z dzieckiem, teściową, sąsiedztwem czy jakiekolwiek inne problemy domowe. Kryzys, początkowo ściśle ograniczony do jednostkowej kwestii, szybko rozprzestrzenia się na kolejne, istotne dla rodziny obszary, w końcu zagrażając jej spójności.
Tomasz Czyżewski
Tagi: psycholog czy psychoterapia, psychoterapia Łomża
Tomasz Czyżewski
Autor jest psychoterapeutą, doradcą rodzinnym oraz mediatorem. Urodził się w 1967 r. w Gdańsku, Łomża skusiła go swym urokiem w 1993 r. i wkrótce tutaj się ożenił, dziś jest szczęśliwym małżonkiem i ojcem trójki dzieci. Swoje podstawowe humanistyczne wykształcenie zdobył w Lublinie na KUL u.zostając magistrem historii sztuki. Na macierzystej uczelni ukończył Podyplomowe Studia Pomocy Rodzinie w Sytuacji Trudnej. Uzyskał kwalifikacje w zakresie mediacji rodzinnych dzięki Stowarzyszeniu Mediatorów Rodzinnych w Warszawie, co pozwoliło zostać mediatorem sądowym przy Sądzie Okręgowym Łomża. Został nauczycielem NPR w/g metody prof. Rötzera. Ukończenie czteroletniego podyplomowego Studium Psychoterapii Integratywnej dało profesjonalne przygotowanie zawodu psychoterapeuty. Styl integratywny umożliwił szeroką orientację wśród szkół psychoterapeutycznych, ale też pomógł łączyć różne nurty w zależności od potrzeb klienta. Psychoterapia, którą w mieście Łomża prowadzi, opiera się na wszechstronnej wiedzy psychologicznej w zakresie najważniejszych szkół psychoterapii: psychoanaliza,psychoterapia psychodynamiczna, psychoterapia systemowa, psychoterapia Gestalt, psychoterapia poznawczo-behawioralna, analiza transakcyjna. Poza tym chętnie stosuje techniki i metody innych nurtów, m.in. NLP, psychoterapia Ericksonowska, psycholog. procesu. Autor jest członkiem Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych i Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich w sekcji Psychoterapia. Niektóre osoby zechciały się podzielić swoimi refleksjami na temat jego umiejętności psychologicznych, warto się zapoznać z tymi opiniami.
Łomżyński psychoterapeuta upowszechnia specjalistyczną wiedzę psychologiczną wśród mieszkańców miasta Łomża w lokalnych mediach i portalach, m.in. na falach Radia Nadzieja, łamach Głosu Katolickiego, na stronie my-lomza, gdzie wraz z Przemkiem Mocarskim na krótkich filmikach (do obejrzenia również u nas, zob. video) popularyzuje praktyczne porady pschologiczne i w zakresie komunikacji międzyludzkiej. Na stronie 4-lomza można natomiast zobaczyć jego rysunki satyryczne (publikowane także na naszym portalu, zob. humor). Umieszcza swoje teksty w internecie, m.in. pt. psycholog albo psychoterapia, pomoc psychologiczna, Strefa dialogu,2, katalogin, Pomoc w miejscowości Łomża, rodzaje wsparcia psychicznego, stosunki międzyosobowe, relacje, problemy psychiczne, mediacje i psychologia, Pracownia Dialogu, psycholog Łomża, pomoc w Łomży, portal o problematyce społecznej, poradnia psychologiczna w Łomży