różnice między mężczyzną a kobietąOdrębność psychiczną mężczyzny i kobiety ? dziewczynki i chłopca można bez trudu zaobserwować podczas dziecięcych zabaw. Już wtedy objawiają się różnice między mężczyzną, a kobietą. Same zabawy są podzielone na te "dla dziewczynek" i te "dla chłopców". Proponuję na chwilę zatrzymać się niedaleko piaskownicy i popatrzeć jak różnią się zabawy obu płci. Lalki, wózki, zabawa; "w dom", "w szkołę?, "w sklep" - wiadomo to świat kobiet, a "bazy", pistolety, piłki, rowery, gry komputerowe, zabawa "w wojnę", "w policjantów i złodziei", rywalizacja - to bez wątpienia męski świat. Te różnice przenoszą się następnie na szkołę, pracę i związki pomiędzy kobietami i mężczyznami. Przyjęło się, że to mężczyźni mniej rozumieją kobiety, i że kobietom jest w tej kwestii łatwiej. Są jednak kobiety, które mają trudności ze zrozumieniem męskiego świata. Dla nich (i nie tylko) kilka informacji o mężczyznach.

Oto różnice między mężczyzną, a kobietą:

  1. Mężczyźni oczekują i pragną uznania i podziwu zarówno odnośnie swej sprawności, umiejętności, możliwości jak i kompetencji, autorytetu.
  2. Domagają się wiary w jego możliwości i uzdolnienia i tylko od tych, którzy wierzą przyjmują krytykę swoich czynów czy przedsięwzięć życiowych, jeśli nie kwestionują one jego uzdolnień i dobrych intencji.
  3. W centrum uwagi mężczyzn częściej znajdują się sprawy zewnętrzne, sprawy świata niż sprawy związane z prowadzeniem domu.
  4. Mężczyźni mają skłonność do uważania ślubu za metę, do wygodnego osiadania w życiu domowym. Gdy byli narzeczonymi starali się o względy wybranek, starali się im pomagać, towarzyszyć, robić przyjemności. Gdy zostali mężami przestali się starać. Mężczyźni nie zdają sobie sprawy z tego, że w ten sposób przestają aktualizować swą miłość, która wskutek tego będzie słabła i zanikała. Mężczyźni uważają, że jeśli raz wyznali kobiecie swą miłość to jej to wystarczy.
  5. Mężczyźni myślą bardziej kategoriami ogólnymi, nie mają "kobiecej intuicji" i zazwyczaj nie domyślają się, czego kobieta potrzebuje. Mężczyzna zajęty własnymi sprawami nie pomyśli, że trzeba kobiecie pomóc. Stąd kobieta zdenerwowana tym nie domyślaniem się męża, zamyka się w sobie, myśląc, że jej partner już jej nie kocha, albo zaczyna kłócić się z nim, przez co skazuje się z góry na przegraną. Atakowany mężczyzna broni się i choćby ?dla harmonii? nie podda się. Kłócąca się kobieta przegrywa sprawę, niszczy atmosferę domu i związku. Zapomina bowiem, że dobrocią i dyplomacją można z mężczyzną dojść do porozumienia.
  6. Mężczyźni bardzo mocno odczuwają potrzebę samodzielnego dokonania czegoś, dlatego nie lubią, gdy są przez kobiety wyręczani.
  7. Mężczyźni potrzebują uznania.
  8. Mężczyźni pragną zdobywać i chronić swoje wybranki, dobrze się czują, gdy mogą wykonywać wszystkie ciężkie, "męskie" prace.

Podsumowując, różnice między mężczyzną, a kobietą można streścić w powiedzeniu: "Sercem mężczyzny są sprawy świata, światem kobiety są sprawy jej serca", warto o tym pamiętać, aby uniknąć wielu niepotrzebnych konfliktów.

Proponujemy zapoznać się z bliźniaczym artykułem, ale tym razem omawiającym różnice między mężczyzną, a kobietą, czyli... ona jest jakaś inna.

Przemysław Mocarski

Share on Facebook

Loading

Znajdź nas na facebook'u