Jeśli już wiesz, że czeka cię rozwód, masz pewnie wiele wątpliwości. A tym bardziej jeśli nie wiesz, co dalej, weź pod uwagę pewne sugestie:

Po pierwsze. Jeżeli się wyprowadzasz, zamieszkaj tam, gdzie ci się spodoba. W ramach swoich możliwości finansowych, poszukaj takiego miejsca, w którym się będziesz dobrze czuł. Jeśli to możliwe, niech to będzie miejsce, które symbolizuje jakoś ciebie. Za wszelką niemal cenę staraj się unikać, by miało wygląd i atmosferę tymczasowości. Motele i hotele dobre są w podróżach, ale w żadnym wypadku nie nadają się do rozpoczynania nowego życia. Uczyń z twojego nowego miejsca zamieszkania dom.

Po drugie. Jeżeli się nie wyprowadzasz, zmień twoje dotychczasowe mieszkanie tak, by symbolizowało przemianę, jaka zaszła w twoim życiu. Przestaw meble, kup nowe zasłony, poustawiaj rośliny doniczkowe, zrób cokolwiek, co ci odpowiada.

Po trzecie. Ustal tymczasowe zasady podziału wspólnych mebli i wyposażenia mieszkania. Staraj się zatrzymać takie rzeczy, które mają dla ciebie szczególne znaczenie i pozwalają ci zachować poczucie ciągłości z przeszłością - ulubiony fotel, dzieło sztuki, roślinę. Zatrzymaj te rzeczy wbrew wszelkim niedogodnościom.

Po czwarte. Zrób coś dla siebie. A jeszcze lepiej, zrób dla siebie wiele różnych rzeczy. Wchodzisz w okres, w którym najlepszym twoim przyjacielem powinieneś być ty sam. Sprawiaj sobie przyjemności w dziedzinach dla ciebie istotnych. Staraj się, by to, co robisz, symbolizowało fakt, iż rozpoczynasz nowe życie. Szczególnie przydatne są takie rzeczy, które poprawiają własny wizerunek i pewność siebie. Jeśli możesz, kup coś ładnego do ubrania, zafunduj sobie specjalną wycieczkę, zrób cokolwiek, bylebyś tętnił życiem, tryskał energią i czuł się seksownie.

Po piąte. Rozluźnij maksymalnie więzy emocjonalne z partnerem. Jeżeli się wyprowadzasz, zrób to wszystko, co zwykle robi się przy przeprowadzce: zmień adres do korespondencji, załóż nowy telefon, weź ze sobą wszystko, co ci będzie potrzebne. Koniecznie pozbądź się kluczy do dawnego mieszkania. Spotykaj się ze współmałżonkiem tylko w umówionych terminach i rozma­wiajcie tylko na uprzednio ustalone tematy. Nie wpadaj do mieszkania byłego partnera bez zapowiedzi. Ustal formalne zasady podziału dochodów rodzinnych
i załatwiaj wszystkie sprawy z tym związane drogą listowną. Ustal formalne zasady kontaktowania się z dziećmi i trzymaj się tych ustaleń. Weź za siebie odpowiedzialność we wszystkich sferach swego życia i roz­pocznij życie w pojedynkę.

 

Oczywiście możesz postąpić zupełnie inaczej. To twoje życie i twój rozwód.

 

Przemysław Mocarski

Share on Facebook

Loading

Znajdź nas na facebook'u