potrzebna pomoc prawnaPostanowiłeś się rozstać, przekonany o słuszności swoich racji masz zamiar złożyć pozew rozwodowy. Jesteś przekonany, że ze wszystkim sobie poradzisz- zresztą, masz kolegę, który "się orientuje" w prawie z pewnością pomoże. Adwokat dużo kosztuje, a pieniądze będą potrzebne w "nowym" życiu. Zatrzymaj się na moment i zastanów się czy warto oszczędzać w tej sytuacji.

Czy adwokat się przyda?

Zanim jednak przystąpisz do jakichkolwiek dalszych działań, zastanów się najpierw nad możliwością skorzystania z pomocy adwokata i nad tym, kiedy to zrobić. Łatwiej ci będzie podjąć tę decyzję, jeżeli będziesz wiedział, w czym adwokat może ci pomóc. W początkowych fazach rozstawania się adwokat może cię poinformować o twoich ustawowych prawach i obowiązkach na poszczególnych etapach, a przede wszystkim poinformuje o ewentualnych pułapkach prawnych, które mogłyby ci zaszkodzić. Biorąc pod uwagę okoliczności twojej sytuacji, wyjaśni ci, co w twojej sytuacji może stanowić podstawę do występowania o rozwód, jakie przepisy obowiązują w sprawach podziału majątku, przyznawania opieki nad dzieckiem, zasad odwiedzania i utrzymywania dzieci, przyznawania alimentów.

Po co ci adwokat?

Dowiesz się, ile mniej więcej rozwód będzie cię kosztował, o ile nie będzie żadnych długotrwałych negocjacji prawnych czy ekspertyz sądowych, ile zaś wtedy, gdy zaistnieją takie potrzeby. Adwokat może bronić twoich praw na każdym etapie. W pierwszej fazie może cię obronić przed skłonnością do zrzekania się wszystkiego. Następnie może przystąpić w twoim imieniu do negocjacji ze współmałżonkiem lub jego adwokatem; Dzięki temu możesz sobie zaoszczędzić zbędnych cierpień. I wreszcie, w razie potrzeby, adwokat może bronić twojej sprawy w sądzie, o ile zajdzie taka konieczność.

Im więcej masz do stra­cenia, tym bardziej potrzebujesz adwokata.

Warto rozważyć tę decyzję oraz czas jej realizacji, biorąc pod uwagę straty, na jakie jesteś narażony, a przed którymi adwokat mógłby cię uchronić. Rozwo­dząc się, ludzie ponoszą zasadniczo trojakie straty:

  1. aktualnego majątku,
  2. opieki nad dzieckiem,
  3. przyszłych dochodów w postaci alimentów oraz w wyniku zasądzenia szczególnych zobowiązań.

Pomoc prawna staje się też pilnie potrzebna wtedy, gdy rozwód toczy się z orzekaniem o winie lub wtedy, gdy przewiduje się szczególną zjadliwość postępowania rozwodowego.

Adwokat pomoże też szybciej sfinalizować separację i rozwód. Przyspieszy to niezbędny proces dystansowa­nia się emocjonalnego i określania na nowo własnej sytuacji życiowej.

Nie zawsze prawnik to najlepsze wyjście

Największym mankamentem korzystania z pomocy prawnej są koszty. Oczywiście, gdy jeden ze współmałżonków zdecyduje się na adwokata, drugi zazwyczaj musi pójść w jego ślady. Jeżeli na którymkolwiek z etapów postępowania rozwodowego zamierzasz i tak korzystać z pomocy prawnej, wczesne wystąpienie o nią podwyższy na ogół koszty. Co więcej, fakt zgłoszenia się do adwokata może wywołać przedwczesne zamrożenie negocjacji i doprowadzić do zaognienia sporu tam, gdzie w innych okolicznościach dałoby się utrzy­mać lepszy klimat współpracy. Problemów tych można jednak zdecydowanie uniknąć.

Może tylko konsultacje?

Można więc pierwsze spotkania z adwokatem potraktować wyłącznie jako konsultację, mającą na celu uzyskanie informacji i porady. Masz czas na to, by podjąć wszystkie ważne decyzje, które ukształtują twoje dalsze życie. Niech więc nikt - ani współmałżonek, ani adwokat - nie popędza cię ku przedwczes­nym ustaleniom. Wystrzegaj się adwokata, który obiecuje, że załatwi ci nierealistycznie korzystne porozumienie i takiego, który cię pogania. Jeżeli czujesz, że wybrany przez ciebie adwokat nie wykonuje zadowalająco swojej pracy, poszu­kaj innego.

Nie wstydź się korzystać z telefonu przy poszukiwaniu odpowiedniego prawnika. Pytaj się o stawki, dowiedz się, czy prawnik ten skłonny jest ci udzielić takiej pomocy, jakiej poszukujesz.

Przemysław Mocarski

Share on Facebook

Loading

Znajdź nas na facebook'u