Jeśli Ty i twoi bliscy, rodzina lub przyjaciele, potrzebujecie wzajemnego zrozumienia, dobrze że trafiłeś do Strefy Dialogu. Ale "rozumieć siebie" - jak napisano w podtytule - można też w innym sensie, mianowicie jako dostrzeganie także własnych potrzeb i uczuć. Zamknięcie się na własne wnętrze powoduje trudności psychiczne lub przynajmniej poczucie nieszczęścia. Z prawej strony Czytelnik znajdzie szczegóły profesjonalnej pomocy, jakiej udzielam w Pracowni Dialogu w Łomży. Wszystkim natomiast użytkownikom proponuję przestrzeń wirtualną z ciekawymi informacjami i poradami na temat ludzkiej psychiki i relacji międzyosobowych.



Jak rozmawiać? Konkretnie

"Zawsze się spóź-niasz!", "Wszyscy ludzie mówią, że...", "Nigdy nie jesteś poważny!"- takich zwrotów używamy najczęściej w kłót-niach. Uogólnienia mocno przeszka-dzają jednak w porozumieniu z drugim człowiekiem, a przy tym irytują. Zobacz na filmie, co o generalizacjach w komunikacji mówią specjaliści- Tomasz Czyżewski i Przemek Mocarski.


Czy psycholog jest zawsze normalny?

Być może strzelam sobie w stopę, ale trudno - powiem: sama psychologia nie wystarczy w życiu człowieka. Zachęcam do obejrzenia pięknego filmu "Stone" z Robertem de Niro - zresztą filmy z jego udziałem można oglądać w ciemno, zawsze na długo pozostają w pamięci.


Kreacjonizm nie jest pobożny!

Księża niekiedy nie potrafią się powstrzymać, żeby nie wypowiedzieć swoich poglądów, które doprawdy w nikłym stopniu odnoszą się do wiary. Choć niewykluczone, że oni sami inaczej to postrzegają. Można bowiem świat podzielić na czarno-biały schemat. Szkoda, bo rzeczywistość jest o wiele bogatsza....


Czyż

lodka i pejzaz 1Czy psycholog to najlepszy adres?

Dość powszechne jest przekonanie, że w życiowym kryzysie pomoże psycholog. A jednak nie zawsze trudności psychiczne najlepiej potrafi rozwiązać właśnie ten specjalista. Podobnie jak nie do jego kompetencji należy pomoc w kłopotach małżeńskich lub rodzinnych. Dlaczego?

Psycholog nie uleczy problemów psychicznych.

Trzeba pamiętać, że psycholog jest szkolony w bardzo wielu, bardzo różnych dziedzinach, poczynając od szkoleń biznesowych, poprzez sportową rywalizację, a skończywszy na interwencjach kryzysowych. Natomiast w problemach psychicznych specjalizuje się psycholog kliniczny, który potrafi zdiagnozować trudności, choćby odpowiednio skonstruowanymi testami. Może też określić profil osobowościowy pacjenta. Ale czy cierpiący człowiek stanie się szcżęśliwy przez to, że pozna nazwę swoich dolegliwości?

Psycholog podzieli się swoją wiedzą.

Może też podać kilka wskazówek, które być może się przydadzą, ale problemu nie rozwiążą. Nie zawsze bowiem życiowe problemy wynikają z braku wiedzy. Ba! Niekiedy nasze zachowanie wręcz zaprzecza przekonaniom. Ktoś może wiedzieć, że to, co robi jest złe, niewłaściwe, bezużyteczne, szkodliwe, a jednak nie potrafi się tego pozbyć, wyeliminować. Często nawet próbował już coś z tym zrobić, kilka sposób wypróbował. Nadzieja pokładana w poradzie psychologicznej może się okazać płonna- dojdzie kolejna rada, która nie zadziała. Ponieważ problem został źle postawiony.

To nie wiedza jest potrzebna.

Wszyscy staramy się jak najlepiej psychicznie funkcjonować, myśleć, odczuwać i działać. Nie robimy tak nie dlatego, nie mamy dostatecznej wiedzy. Ale z tego powodu, że życie nauczyło nas w ten sposób reagować. Problem jest w przeszłości, która ukształtowała psychikę. Kiedyś to się sprawdzało, teraz nie. Zatem we wnętrzu człowieka jest coś, co nie pozwala się rozwijać, czy nawet działa niszcząco. I najwyraźniej w wewnętrznym konflikcie właśnie to "coś" ma silniejsze argumenty niż racjonalne przekonania, nawet jeśli zgodne z nauką psychologiczną. Żadna zewnętrzna, najświatlejsza choćby mądrość nie potrafi wpłynąć na wewnętrzne blokady, które każdy z nas ma, a ponieważ nie z powodu głupoty je mamy, więc i nie mądrość je zlikwiduje. Dopiero zatem docierając do istoty rozgrywanego w umyśle konfliktu będziemy mogli go owocnie rozwiązać i w rezultacie odblokować psychiczne zasoby.

Czas i relacja mają kluczowe znaczenie.

Dotarcie do głęboko ukrytych przyczyn problemów oczywiście wymaga trudu, czasu i cierpliwości. Nie może się to odbyć podczas jednej, czy kilku nawet wizyt u psychologa. W tak krótkim czasie, choć może być on świetnym specjalistą, wciąż będzie obcym człowiekiem. Tymczasem psychoterapia, która leczy zarówno trudności psychiczne, jak i kłopoty życiowe, opiera się na zaufaniu budowanym przez pewien czas. Oczywiście, każdy chce się najpierw zorientować czy warto zaufać osobie, która ma pomóc. Dlatego, zanim nastąpi terapia sensu stricte, są 2-3 sesje konsultacyjne. Wówczas klient ma szansę się do psychoterapii przekonać, albo zrezygnować choćby po pierwszym spotkaniu, do czego ma pełne prawo. Ale nawet wtedy nie był to bynajmniej czas stracony, ponieważ osoba miała okazję się zorientować skąd jej problemy się wzięły i jakie jest ich podłoże. Z drugiej strony, konsultacje pomagają też terapeucie, który mógł przyjrzeć się sytuacji klienta, by skuteczniej mu pomóc. Krótko mówiąc, terapeuta coraz lepiej poznaje swojego klienta, a on sam coraz więcej potrafi powiedzieć o swoim życiu i w rezultacie dokonuje się trwała zmiana. Nie chodzi zatem o przekazanie wiedzy (którą psychoterapeuta również posiada), lecz o wsłuchanie się w konkretnego człowieka i jego konkretne problemy.

Psycholog nie zastąpi psychoterapii.

Tomasz Czyżewski

 

Tagi: psychoterapia Łomża , pomoc psychologiczna Łomża

My Great Web page

Share on Facebook

Loading

Znajdź nas na facebook'u