Jeśli Ty i twoi bliscy, rodzina lub przyjaciele, potrzebujecie wzajemnego zrozumienia, dobrze że trafiłeś do Strefy Dialogu. Ale "rozumieć siebie" - jak napisano w podtytule - można też w innym sensie, mianowicie jako dostrzeganie także własnych potrzeb i uczuć. Zamknięcie się na własne wnętrze powoduje trudności psychiczne lub przynajmniej poczucie nieszczęścia. Z prawej strony Czytelnik znajdzie szczegóły profesjonalnej pomocy, jakiej udzielam w Pracowni Dialogu w Łomży. Wszystkim natomiast użytkownikom proponuję przestrzeń wirtualną z ciekawymi informacjami i poradami na temat ludzkiej psychiki i relacji międzyosobowych.Jak rozmawiać? Konkretnie

"Zawsze się spóź-niasz!", "Wszyscy ludzie mówią, że...", "Nigdy nie jesteś poważny!"- takich zwrotów używamy najczęściej w kłót-niach. Uogólnienia mocno przeszka-dzają jednak w porozumieniu z drugim człowiekiem, a przy tym irytują. Zobacz na filmie, co o generalizacjach w komunikacji mówią specjaliści- Tomasz Czyżewski i Przemek Mocarski.


Czy psycholog jest zawsze normalny?

Być może strzelam sobie w stopę, ale trudno - powiem: sama psychologia nie wystarczy w życiu człowieka. Zachęcam do obejrzenia pięknego filmu "Stone" z Robertem de Niro - zresztą filmy z jego udziałem można oglądać w ciemno, zawsze na długo pozostają w pamięci.


Kreacjonizm nie jest pobożny!

Księża niekiedy nie potrafią się powstrzymać, żeby nie wypowiedzieć swoich poglądów, które doprawdy w nikłym stopniu odnoszą się do wiary. Choć niewykluczone, że oni sami inaczej to postrzegają. Można bowiem świat podzielić na czarno-biały schemat. Szkoda, bo rzeczywistość jest o wiele bogatsza....


Czyż

psycholog pisz

Nie tylko pod adresem: psycholog - Pisz można znaleźć ulgę

Wymagający psychologicznej pomocy mieszkańcy takich miast jak Pisz lub innych miejscowości, nierzadko szukają wsparcia daleko od domu. Unikają rozgłosu na swój temat, aby ich życie nie było przedmiotem plotek i trudno się im dziwić. W Pracowni Dialogu w Łomży opowiadając o swojej trudnej sytuacji, mogą powierzyć swoje życie z pełnym zaufaniem, że sekrety ich życia pozostaną tajemnicą czterech ścian, aczkokwiek każdy zajmujacy się tego rodzaju działalnością powinien zapewnić dyskrecję.

Odwiedziny u psychologa mogą sprawy nie załatwić.

Bywa, że profesja psychologa jest po prostu konieczna, ale nie akurat w leczeniu trudności psychicznych albo życiowych. Warto wiedzieć, że psycholog zwraca uwagę na wiele rozmaitych kwestii odnoszących się także do mieszkańców Pisza. Problemy psychiczne są interesujące dla nielicznego grona psychologów klinicznych. Inni poszukują najlepszych dla firmy pracowników, uczą jak pozyskiwać potencjalnych klientów, zbadają przyszłych właścicieli broni, bywają biegłymi na wokandzie lub motywują sportowców, kolejni opiekują się wychowankami w szkole, itd. Psychologię można stosować w różnych sferach. Przy czym wzmiankowany psycholog kliniczny to specjalista przeszkolony w odpowiednim diagnozowaniu osób doświadczających trudności psychicznych, np. poprzez właściwe testy. Psycholog może udzielić pomocnych wskazówek, które pomogą, aczkolwiek problemy zapewne nie znikną.

Gdy pojawia się głęboki problem, człowiek szuka wyjścia na własną rękę. Kiedy już nic nie pomaga, powolutku godzi się, że niewiele może. Ten okres trwa jakiś czas, jako że nie jest to świadomość zbyt miła. Nie ma wyjścia i musi wziąć pod uwagę przyjście do psychologa, co nie oznacza, że szybko tam się uda. Ostatecznie, mieszkająca np. w Piszu osoba, stanie przed drzwiami psychologa, żywiąc płonną nadzieję, że dostanie coś jakby instrukcję obsługi. To mimo wszystko nie może się sprawdzić.

Psychoterapia może być najlepszym rodzajem pomocy psychologicznej, także dla mieszkańców Pisza

Dolegliwości psychiczne lub rodzinne może uleczyć psychoterapia. Każdy- z miasta Pisz i okolic podobnie - jeśli przeżywa kłopoty, to nie z tej przyczyny, że brak mu wystarczającej mądrości. Trudności natury psychicznej wynikają z określonych uwarunkowań życiowych. Aby móc przezwyciężyć swoje kłopoty, warto sobie odczuć i zrozumieć swoje głębokie doświadczenia. Nie chodzi więc o przekazanie wiedzy, lecz pomóc w zrozumieniu siebie samego. Zagłębiając się w swoje wnętrze klient, będzie mógł oceniać siebie bardziej adekwatnie, a problemy, które tak go umęczyły, znikną. Przeżywająca kryzys psychiczny albo rodzinny osoba, prędzej powinna poznać swoje wnętrze, niż zapoznać się z nauką o człowieku w ogóle.

Porady psychologa nie zastąpią procesu psychoterapii.

Tomasz Czyżewski

Tagi: psychoterapia Łomża, pomoc psycholog. Łomża

Share on Facebook

Loading

Znajdź nas na facebook'u