Jeśli Ty i twoi bliscy, rodzina lub przyjaciele, potrzebujecie wzajemnego zrozumienia, dobrze że trafiłeś do Strefy Dialogu. Ale "rozumieć siebie" - jak napisano w podtytule - można też w innym sensie, mianowicie jako dostrzeganie także własnych potrzeb i uczuć. Zamknięcie się na własne wnętrze powoduje trudności psychiczne lub przynajmniej poczucie nieszczęścia. Z prawej strony Czytelnik znajdzie szczegóły profesjonalnej pomocy, jakiej udzielam w Pracowni Dialogu w Łomży. Wszystkim natomiast użytkownikom proponuję przestrzeń wirtualną z ciekawymi informacjami i poradami na temat ludzkiej psychiki i relacji międzyosobowych.Jak rozmawiać? Konkretnie

"Zawsze się spóź-niasz!", "Wszyscy ludzie mówią, że...", "Nigdy nie jesteś poważny!"- takich zwrotów używamy najczęściej w kłót-niach. Uogólnienia mocno przeszka-dzają jednak w porozumieniu z drugim człowiekiem, a przy tym irytują. Zobacz na filmie, co o generalizacjach w komunikacji mówią specjaliści- Tomasz Czyżewski i Przemek Mocarski.


Czy psycholog jest zawsze normalny?

Być może strzelam sobie w stopę, ale trudno - powiem: sama psychologia nie wystarczy w życiu człowieka. Zachęcam do obejrzenia pięknego filmu "Stone" z Robertem de Niro - zresztą filmy z jego udziałem można oglądać w ciemno, zawsze na długo pozostają w pamięci.


Kreacjonizm nie jest pobożny!

Księża niekiedy nie potrafią się powstrzymać, żeby nie wypowiedzieć swoich poglądów, które doprawdy w nikłym stopniu odnoszą się do wiary. Choć niewykluczone, że oni sami inaczej to postrzegają. Można bowiem świat podzielić na czarno-biały schemat. Szkoda, bo rzeczywistość jest o wiele bogatsza....


Czyż

psycholog ostroleka

Pomocy psychologicznej można szukać nie tylko w Ostrołęce

Zwracający się o pomoc mieszkańcy takich miast jak Ostrołęka lub innych miejscowości, często postanawiają znaleźć wsparcie w innym mieście. Nie chcą by ich otoczenie - sąsiedzkie, pracownicze, czy środowiskowe -przez przypadek odkryło, że przeżywają jakieś trudności. W łomżyńskiej Pracowni Dialogu nie muszą się tego lękać, otrzymując gwarancję poufności.

Parę spotkań z psychologiem może niewiele zmienić

Praca psychologa, także w takim mieście jak Ostrołęka, jest nie do zastąpienia, ale niekoniecznie w przypadku terapii zaburzeń psychicznych lub innego kryzysu. Albowiem zawód psychologa dotyczy wielu problemów społecznych. Trudnościami psychicznymi zajmuje się zaledwie niewielki ułamek psychologów, zwanych klinicznymi. Inni rekrutują najlepszych dla firmy pracowników, jak pozyskiwać ewentualnych klientów, sprawdzą operatorów wózków widłowych, mogą też być biegłymi na rozprawie sądowej albo motywować sportowców, inni opiekują się uczniami w szkole, itd. Wspomniany psycholog kliniczny jest zaś przeszkolony w należytym diagnozowaniu osób przeżywających trudności psychiczne, np. poprzez odpowiednie testy. Specjalista może też udzielić kilku ważnych wskazówek, które mogą pomóc, aczkolwiek sytuacja na dłuższą metę nie musi się zmienić. Z jakiego powodu?

Psychoterapia to inna forma pomocy psychologicznej, także dla mieszkańców Ostrołęki

Kłopoty psychiczne i relacyjne leczy przede wszystkim psychoterapia. Ludzie- mieszkańcy miasta Ostrołęka również- mają kłopoty nie z tego powodu, że nie posiadają wiedzy psychologicznej i w związku z tym błądzą. Psychiczne problemy wynikają bowiem z określonej sytuacji w życiu. Aby przerwać swoje problemy, należy do do tych doświadczeń dotrzeć i je zrozumieć - w istocie zrozumieć samego siebie. Dopiero odkrywając swoje wnętrze, człowiek potrafi lepiej sobie radzić. Będąca w impasie wewnętrznym lub doświadczająca problemów psychicznych osoba, potrzebuje zrozumieć samego siebie, a nie posiąść wiedzę psychologiczną.

Wiedza psychologiczna to nie to samo, co psychoterapia.

Tomasz Czyżewski

 

 

Tagi: psychoterapia Łomża, pomoc psychologiczna Łomża

Share on Facebook

Loading

Znajdź nas na facebook'u