psycholog3

Psycholog- Kolno to nie jedyny dobry adres

Potrzebujący pomocy psychologicznej mieszkańcy takich miast jak Kolno lub okolicznych miejscowości często poszukują specjalisty w innym mieście. Nie chcą by środowisko, w którym żyją wiedziało o ich problemach. Mają do tego prawo, choć powinni też wiedzieć, że każdy podejmujący się pomocy psychologicznej jest zobowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej. W łomżyńskiej Pracowni Dialogu powierzając swoją trudną sytuację, każdy może być pewien dyskrecji.

Wizyta u psychologa może nie wystarczyć

W pewnych sytuacjach profesja psychologa jest niezastąpiona, bynajmniej jednak nie w leczeniu zaburzeń psychicznych ani przejściu kryzysu życiowego. Trzeba pamiętać, że zawód psychologa obejmuje bardzo wiele zagadnień społecznych. Trudnościami psychicznymi zajmuje się zaledwie niewielki ułamek psychologów, zwanych klinicznymi. Pozostali rekrutują najlepszych dla firmy pracowników, uczą w jaki sposób przekonać potencjalnych klientów, przebadają przyszłych myśliwych lub kierowców, mogą być biegłymi sądowymi lub motywują sportowców, kolejni opiekują się naszymi dziećmi w szkole, itd. Wiedzę psychologiczną można wykorzystywać w przeróżnych dziedzinach życia. Natomiast wspomniany psycholog kliniczny jest przeszkolony we właściwym diagnozowaniu osób przeżywających kłopoty psychiczne, np. poprzez odpowiednie testy. Specjalista udzieli również cennych wskazówek, które pomogą, a jednak problemu nie załatwią. Dlaczego?

Kiedy pojawia się życiowa trudność, człowiek poszukuje przez dłuższy czas rozwiązań na własną rękę. Kiedy nic nie skutkuje, zaczyna bardzo powoli godzić się ze swoją bezradnością. Potem bierze pod uwagę wizytę u psychologa, co nie oznacza, że zaraz do niego idzie. Psycholog, który stał się ostatnią deską ratunku, powoli urasta do roli nieomal zbawcy. Osoba np. z Kolna, staje przed drzwiami psychologa z nierealistycznymi oczekiwaniami, licząc na to, że nareszcie dowie się jak żyć i otrzyma coś w rodzaju instrukcji obsługi psychiki.

Pomoc psycholog. dla mieszkańców Kolna

To po prostu nie mogło zadziałać, ponieważ problemy psychiczne i w relacjach realnie zlikwiduje dopiero psychoterapia. Wszyscy- mieszkańcy Kolna i pobliskich miejscowości także- staramy się jak najlepiej funkcjonować w życiu. Nie wychodzi nam nie z tego powodu, że mamy jakieś braki w nauce psychologicznej. To bowiem życie ukształtowało w nas określone strategie reagowania, które czasem się sprawdzają, a czasem niestety nie. Poznając swoją najgłębszą istotę, człowiek będzie potrafił wybierać lepiej, a objawy sygnalizujące jakieś ważne, lecz ukryte potrzeby, okażą się niepotrzebne. Znajdująca się w kryzysie lub doświadczająca problemów psychicznych osoba, bardziej potrzebuje poznać samego siebie, niż posiąść naukę o człowieku w ogóle.

Wiedza psychologiczna to nie psychoterapia

Tomasz Czyżewski

 

Tagi: psychoterapia Łomża, pomoc psychologiczna Łomża

Share on Facebook

Loading

Znajdź nas na facebook'u