nastolatki jak rozmawiaDialog z nastolatkiem przypomina pracę sapera (nie mam na myśli skutków oczywiście), saper musi być pewien gdzie postawić stopę, a raczej gdzie jej nie stawiać. Wracając na "bezpieczne" pole dialogu można wskazać miejsca, gdzie nogi postawić nie można. Niektóre "miny"wydają się znane, a to z pracy, a to sami chcemy, aby z nami tak rozmawiał nasz partner, czy szef. Oczywiście niezbędna jest chwila refleksji nad sytuacją w jakiej jesteśmy i czas dla dzieci. Z czasem jest jednak problem w dzisiejszym świecie, pędzącym na oślep w nieznanym nam kierunku. Jeśli jednak nie wygospodarujemy go teraz, to będziemy musieli znaleźć go znacznie więcej, aby uczestniczyć w konsekwencjach spowodowanych jego brakiem dziś.

Bariery porozumienia z dzieckiem - jak ich unikać?

Bariery

Jak unikać

Brak umiejętności słuchania

Rozmawiaj z dzieckiem tak, aby miało poczucie, że jesteś zainteresowany tym o czym mówi. Ważny jest kontakt wzrokowy i inne oznaki potwierdzające, że słuchasz je z uwagą.

Przerywanie

Staraj się wysłuchać dziecka do końca. Daj mu szansę wypowiedzieć się, zanim cokolwiek powiesz. Nie zakładaj, że wiesz co chce ci powiedzieć. Przerywanie może spowodować niechęć dziecka do dalszej rozmowy.

Brak skupienia uwagi na rozmówcy

Poświęć czas wyłącznie na rozmowę z dzieckiem. Wykonywanie w tym samym czasie innych czynności może być odczytane przez dziecko jako brak zainteresowania dla niego i umniejszanie wagi problemu.

Prawienie kazań, moralizo-wanie, zrzędzenie i gderanie

To zwykle ?grzechy główne" rodziców. Staraj się je przezwyciężać, bo to mało skuteczne sposoby, a dzieci szybko zaczynają przez to ignorować rodziców. Jeżeli przyłapiesz się na tym - zmień taktykę.

Krytykowanie

Staraj się nie krytykować nadmiernie, a jeżeli to konieczne, krytykuj konkretne zachowanie, a nie dziecko. Nie porównuj go też z innymi podając ich za dobry przykład. Staraj się zachować obiektywizm w wydawaniu ocen.

Podnoszenie głosu

Chociaż dzieci maja dużą zdolność wyprowadzania rodziców z równowagi, pamiętaj, że krzykiem niewiele można osiągnąć, a do tego często wykrzykujemy słowa, których potem żałujemy.

Rodzic ma zawsze rację

Nie wykorzystuj przewagi, że jesteś rodzicem i nie używaj argumentu, że posłuszeństwo dziecka należy się rodzicom ?z urzędu".

Bagatelizowanie

Chociaż niektóre problemy twojego dziecka mogą ci się wydać błahe lub wyolbrzymione, staraj się przywiązywać wagę do wszystkiego co go martwi.

Brak warunków

sprzyjających

rozmowie

Trudno zachować intymność rozmowy, jeżeli coś rozprasza uwagę. Wyłącz telewizor czy radio, staraj się stworzyć warunki, by nikt wam nie przeszkadzał.


Jeśli po zapoznaniu się z "minami" ktoś doszedł do wniosku, że tak naprawdę to sami minujemy pole, po którym będziemy szli, zasłużył na nagrodę.

Przemysław Mocarski 13.07.2011.

Źródła

Jakubowska B., Muszyńska D., Szukaj porozumienia ze swoim dzieckiem, Wydano ze środków Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii

 

 

Tagi: psycholog Łomża, psychoterapia Łomża, pomoc psychologiczna Łomża

Share on Facebook

Loading

Znajdź nas na facebook'u